Home STARE KATEGORIJE Zanimljivosti - Istra Istra 1961 izgubila od posljednje momčadi Prve HNL

Istra 1961 izgubila od posljednje momčadi Prve HNL

U derbiju začelja odigranom u Kranjčevičevoj između Rudeša i Istre 1961 tražio se jedan odgovor između dva pitanja. Hoće li Rudeš uhvatiti kakvu takvu nadu za izbjegavanjem posljednje pozicije, odnosno hoće li Istra 1961, uhvatiti jedan od posljednjih vlakova za hvatanjem priključka s Interom i Slaven Belupom?

Najbliži odgovor je kako Rudeš, unatoč pobjedi, vrlo teško može izbjeći posljednju poziciju, jer od doba TŠK-a iz Topolovca, lošija momčad nije pohodila HNL, a Puljani se polako mogu okrenuti prema kvalifikacijama. Po prvi puta momčad Istre krenula je s dva napadača, Mierezom i Fuentes, koji su se najčešće tijekom utakmice sudarali, ali i sa stoperom Rimaneom na poziciji centralnog veznog igrača, u rombu.

Kao po nekom ustaljenom pravilu, u posljednje vrijeme, utakmica je otvorena prigodom Istre u petoj minutu kada je Ndi centrirao, a Fuentes pogodio gredu. Ndi je začetnik akcije i u 19. minuti kada je odigrao odličan zadnji pas prema Mierezu, no potonji s desetak metara traljavo šalje loptu pokraj gola. Samo minutu kasnije Fuentes izbija sam pred Banića, no vratar Rudeša otklanja opasnost.

Zagrepčani pred Čondrićev gol dolaze rijetko, a kada su i došli kao u 30. minuti, učinili su to nakon nekoordiniranosti Bosančića i Rodrigueza koji su poklonili stopostotnu situaciju za Božića, dočim je isti navedenu s pet metara zapucao pokraj gola.

Tridesetšesta minuta donijela je kazneni udarac za domaće, onakav kakav se inače svira za Dinamo, no nejasno je, ipak, iz kojega razloga stoper “kalibra” Rimanea ne drži ruke iza leđa ili barem uz tijelo, dok se nalazi u, za svoj gol opasnoj situaciji. Tomislav Štrkalj je neumoljiv za vodstvo Ivkovićevih trupa.

Početak drugog dijela nije donio ništa novoga. Po jedna poluopasnost u prvih desetak minuta, jedna za Štrkalja a jedna za Grujevića, no bez učinka. Kako to treneri, prema nepisanom pravilu i čine, negdje oko 60. minute prvi je mijenjao pulski strateg, koji je umjesto Sanea dao prigodu Lončaru, dok je umjesto Fuentesa, društvo u napadu Mierezu otišao praviti Laukžemis, no nikakvog pomaka u igri Puljana nema. Od Rudeša ga je, istini za volju, teško bilo i očekivati, obzirom da su vodstvom od 1:0 probili svoje gornje limite i mogućnosti.

Pokušao je trener gostiju promijeniti još jedan sustav od 75. minute, kada je umjesto Rubića ušao Caicedo, pa su Puljani zaigrali u sustavu 3-5-2, no to je donijelo jalovu inicijativu, poneku slučajnu prigodu koju je neutralizirao vratar Rudeša Banić, i vratnicu koju je pogodio Štrkalj iskoristivši ponor u obrani Puljana. Zadnjih je deset minuta Istra preselila potpuno na domaću polovicu, i sama je sreća da s druge strane nije postojala kvaliteta, pa ni ona individualna da se provalija u igri Istre još teže kazni.

ZAGREB – Stadion Kranjčevićeva – Gledatelja: 130 – PRVA HNL – 27. KOLO
SUDAC: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) – POMOĆNI SUCI: Marjan Tomas (Vladislavci) i Kruno Šarić (Županja)

RUDEŠ – ISTRA 1961 1:0 (1:0)

Strijelac: 1:0 Štrkalj 36′-11m

Žuti karton: Smoljo, Rožman (Rudeš)

RUDEŠ: Banić, Rožman, Šuto, Filipović, Smoljo, Joao Erick, Pasariček, Juranović, Lisakovich (od 89. Pantalon), Štrkalj (od 81. Barić), Božić (od 67. Kovačević)
Trener: Tomislav Ivković

ISTRA 1961: Čondrić, Rubić (od 75. Caicedo), Bosančić, Julio Rodriguez, Grujević, Rimane, Dani Ndi, Obeng, Sane (od 64. Lončar), Mierez, Fuentes (od 62. Laukžemis)
Trener: Igor Cvitanović