Home STARE KATEGORIJE Zanimljivosti - Istra Istra 1961 poražena u Splitu, ali promašila nekoliko ‘zicera’

Istra 1961 poražena u Splitu, ali promašila nekoliko ‘zicera’

Nakon Gzire Uniteda, splitski je ponos doživio određeno pročišćenje, te se riješio dijela generacije “pionira laptop trenerstva” kao prvog koraka ka potpunoj katarzi. I to je jedino dobro što se Hajduku moglo dogoditi u traženju povratka na neke svijetlije staze. Uz naravno, unaprijed upisanu pobjedu protiv Puljana.

Koja je za razliku od Gzire ipak stigla. Teško, ne i zasluženo. Istri 1961 nije se dogodilo ništa što se nije moglo i očekivati, i konturu njene ovogodišnje avanture moći ćemo razaznati tek kada grupacija koja Klubom upravlja okonča transferni rok koji je, istini za volju, i te kako kvalitetnije odrađen do sada, no bilo kojih ranijih sezona.

No, da Istra nikada nije bolje izgledala na Poljudu odgovorno tvrdim. I da nije bilo bespotrebnog pokušavanja igranja nogometa u zadnjoj liniji u prvih desetak minuta, moglo se dogoditi da vanzemaljci i danas spuste svoj brod na Poljud.

Novi trener na Hajdukovoj klupi koji je prije današnjega susreta odradio samo sinoćnji trening, iz “malteške blamaže” izostavio je sedam igrača, i u povijest poslao Oreščaninov “romb”, dok je Istrin roster ionako u ovom trenu premali za bilo kakva iznenađenja u sastavu i sustavu. Ranije spomenuta suluda želja za igrom pulske momčadi iz zadnje linije dovela je do prvog pogotka Hajduka.

Tri su puta Istrini igrači htjeli iznositi loptu igrom iz zadnje linije, u prvih sedam minuta i sva tri puta su ti pokušaji urodili kornerom za Hajduk. Treći puta je Stefan Simić i poentirao i doveo domaće u zasluženo vodstvo koje im je gost poklonio. Dvanaesta minuta donijela je novu priliku domaćih, i ponovno nakon igre gostiju u zadnjoj liniji.

Gyurcso je ukrao jednu loptu, no srećom bio je neprecizan. Na novu se prigodu Hajduka čekalo desetak minuta pa je nakon proboja Gyurcsa po lijevoj strani Čondrić skinuo zicer Caktašu sa pet metara po sredini gola. Ono što je bilo uočljivo kod Hajduka je činjenica da je Dolček na lijevom boku od početka susreta indisponiran, no tek se preko Gržana u 24. minuti ostvario prvi napad Puljana sa te strane koji je i doveo do jedinog udarca u okvir Hajdukovog gola u prvom poluvremenu.

Trideseta minuta donijela je novi spas u obliku vratara Čondrića, nakon što se Jairo otresao Bosančića, no Čondrić odlično reagira. No, Istra izgleda iz minute u minutu sve bolje i sve opasnije pa je stvarno za Puljane šteta da nakon jedne izigrane kombinacije sa lijeve strane nije precizan Rubić, a jednom nakon dobrog centaršuta Gržana i odbijene lopte, okvir gola ne pogađa ni Fuentes.

Nakon iznuđenog kornera baš od ranije spomenutog Dolčeka, Posavec fantastično “skida” Rufatijev udarac glavom u 39. minuti, a Fuentes iz gužve dvije minute kasnije sa četiri metra šutira pokraj gola. Za Splićane koji su još jednom na konopcima, i doslovno dišu na škrge, poluvrijeme je došlo kao naručeno. Bilo bi jako lijepo vidjeti i znati što je to struka Hajduka činila ovoga ljeta, osim pisanja otvorenih pisama Upravi kluba.

Deset minuta nastavka donijelo je sport koji s nogometom i nema neke pretjerane konekcije, osim udaranja lopte, ipak najčešće nogom, pa se iz toga nesuvisla dogodila i prva prigoda Hajduka koju Caktašu u 55. minuti brani pulski vratar.

Minuta 69. donijela je novu pobjedu Čondrića protiv Caktaša. Nakon dobre kombinacije Jaira i Caktaša, Čondrić je još jednom na visokom nivou i ostavlja u utakmici svoju momčad. No, za njega je utakmica u tom trenu bila završena jer se u toj intervenciji ozlijedio pa je na gol stao Lovro Majkić.

U istom je prekidu Galilea zamijenio Lončara, no u samom sustavu Puljana to nije donijelo nikakve novosti. Nevjerojatan promašaj Ivančića u 78. minuti dogodio se pulskoj momčadi. Galilea je od Jradia učinio “malu bebu” okrenuvši ga na površini maramice, fantastično dao povratnu loptu za Ivančića, no, ovaj je neprecizan.

Splićani su ponovno na konopcima kao i krajem prvoga dijela, kada Grujević iz slobodnog udarca nakon nepotrebnog prekršaja Nejašmića, šutira zamalo pokraj gola. “Nanjušili” su Puljani da opet u završnom dijelu mogu doći do nečeg više od časnog poraza pa je zadnjih deset minuta trener Prelec dodatno osnažio napad uvođenjem Perić-Komšića. No, nažalost nisu uspjeli. Hamza Barry je na isteku regularnog dijela iskoristio pogrešku Rufatija, izašao sam pred Majkića i poentirao za 2:0.

Za Labinsku Komunu, stručni analitičar Zoran Peruško

SPLIT – Stadion Poljud – Gledatelja: 8284 – PRVA HNL – 1. KOLO
SUDAC: Tihomir Pejin (Donji Miholjac) POMOĆNI SUCI: Goran Pataki (Đakovo) i Kruno Šarić (Županja)

HAJDUK – ISTRA 1961 2:0 (1:0)

Strijelci: 1:0 Simić 8′, 2:0 Barry 88′

Žuti kartoni: Caktaš, Dolček (Hajduk) Rufati (Istra 1961)

HAJDUK: Posavec, Nejašmić, Gyurcso (66. Barry), Simić, Caktaš, Juranović, Jairo, Jurić, Dolček, Ismajli, Jradi (76. Kalik)
Trener: Damir Burić

ISTRA 1961: Čondrić (68. Majkić), Rubić (83. Perić-Komšić), Rufati, Bosančić, Gržan, Fuentes, Ivančić, Grujević, Lončar (67. Galilea), Pavić, Obeng
Trener: Ivan Prelec