Home ISTRA Sport IS Istra 1961 je pokazala da je, za razliku od Orijenta 1919 i...

Istra 1961 je pokazala da je, za razliku od Orijenta 1919 i Jovića, na kakvoj-takvoj prvoligaškoj razini

Orijent 1919 i Istra 1961 odigrali su danas prvu kvalifikacijsku utakmicu na nekad slavnom stadionu Kantrida koji danas ima travnjak koji više sliči na slabo obrađenu njivu nego na prvoligaški teren.

Uspješniji su bili Puljani koji su još jednom pokazali kolika je razlika između prve i druge lige, a nogometaši Orijenta 1919 napravili su gotovo desetak kardinalnih grešaka u fazi obrane pa se može reći da su i dobro prošli.

Već je u drugoj minuti Šime Gržan pobjegao po lijevoj strani, a vratar domaćih Carlo Berković lijepo je zatvorio „prvi kut“. Četiri minute kasnije nakon jednog prekida Blagojevića lopta pogađa nekog od domaćina, a onda odlazi tik pored gola.

Minutu kasnije Gedeon Guzina biva zapleten u šesnaestercu Orijenta 1919, sudac pokazuje na „bijelu točku“, a Šime Gržan poentira za 1:0. U 22. minuti neizvjesnost postaje još manja jer je nakon oštrog starta crveni karton dobio Benjamin Ivančević.

Odličnu prigodu Istra 1961 ima i u 28. minuti kada Guzina sa sedam metara, u maniri tehnički nevještog stopera, a ne napadača, iz voleja u prsa „napucava“ vratara Berkovića. Domaći golman odlično brani zicer Grujevića u 48., a minutu kasnije najbolji igrač Riječana Loren Maružin šutira iz voleja s 20 metara, a Čondrić odbija u korner.

U 59. minuti Berković dvaput u istom napadu spašava domaće, najprije brani udarac glavom Lončara, pa onaj Sergija iz voleja, ali pet minuta kasnije nepotrebno istrčava pa Šime Gržan nakon jedne duge lopte pogađa praznu mrežu.

Od tog trenutka bilo je jasno kako promjena većih neće biti, a do kraja je sudac Jović još jednom pokazao kako ovo možda i nije pozornica za njega. VAR soba se uključivala u utakmicu više nego klime u kućanstvima ovih dana, a u 90. minuti je isključio Vedrana Gerca koji ga je dodirnuo (opravdano isključenje) kako bi ga upozorio na pogrešku koju je napravio davši žuti karton Ivančiću za prekršaj gori od onog zbog kojeg je isključio Ivančevića 85 metara od gola.

Međutim, VAR soba je ponovno javila pogrešku pa je Ivančić također morao pod tuš. Istra 1961 nije bila sjajna, ali je pokazala da u ovom trenutku pripada Prvoj HNL daleko više od Jovića i Orijenta 1919 kojeg su koštale neshvatljive pogreške obrane poput one koja je omogućila Josipu Maganjiću pogodak za 0:3.

RIJEKA – Stadion Kantrida – DODATNE KVALIFIKACIJE ZA PRVU HNL
SUDAC: Fran Jović (Zagreb) POMOĆNI SUCI: Ivica Modrić i Luka Pušić (oba Zagreb) ČETVRTI SUDAC: Ante Čuljak (Zagreb) VAR SUDAC: Mario Zebec (Cestica)

ORIJENT 1919 – ISTRA 1961 0:3 (0:1)

Strijelci: 0:1 Gržan 8′-11m, 0:2 Gržan 64′, 0:3 Maganjić 90′

Žuti kartoni: Blagojević, Močinić (Istra 1961)

Crveni kartoni: Ivančević 22′, Gerc 90′ (Orijent 1919) Ivančić 90′ (Istra 1961)

ORIJENT 1919: Berković, Mulac (73. Maloku T.), Fatić, Iličić (73. Gerc), Smolčić I., Monjac (68. Črnko), Maružin, Liber (88. Šantek), Ivančević, Mohorovičić, Tadejević
Trener: Fausto Budicin

ISTRA 1961: Čondrić, Rafa Paez, Galilea (56. Bosančić), Gržan, Guzina (75. Maganjić), Močinić (46. Lončar), Ivančić, Grujević, Tomašević, Sergi Gonzalez, Blagojević
Trener: Ivan Prelec